Ideen med denne tråd er at samle og formidle en liste, der, fordelt på regioner, viser, hvad de forskellige kandidaters holdning til 4-års-fejlen er. Formålet er, at denne information bliver let tilgængelig i samlet form for dem med valgret til YL’s repræsentantskab.
Så kan os uden opstillings- eller valgret til YL, men interesse i deres politik, opfordre dem med valgret, som vi møder på vores vej, til at vælge deres kandidat ud fra denne liste.
Denne tråd skal udelukkende beskæftige sig med at indsamle og formidle information om kandidaternes holdning til reglen. Fortæl, hvad du ved! Diskussion vedr. valgoplæggene foreslås henvist til tråden om dette.
Listen rettes til, efterhånden som der kommer information til den. Dette første indlæg rettes til løbende, og indlægget vil søge at samle trådene ét sted
Kandidater vi ved, mener at 4-årsreglen skal afskaffes:
Ole Halfdan Larsen, Peter Lundgaard (Midtjylland), Frederik Frost Nielsen, Christian Daugaard Peters, Uffe Kjær Schou (Syddanmark), Adam Gregers von Cappeln (Sjælland), Niels Thue Olsen, Jeanne Annette Rungby, Simon Serbian, Carsten Bjørn Thomsen og Peter Olsen Svenningsen (Hovedstaden).
Kandidater vi ved, vil søge målrettet at udvande reglen med undtagelser
Philip Bennett (Sjælland)
Hvis du kender flere, så sig til - så bliver de sat på!
Som yderligere initiativer kunne foreslås:
- Udforme “valgplakat” (kreativ designopgave), og evt. folder, der opfordrer til at stemme på kandidater fra ovenstående liste
- Omforme listen til en plakat, når den er nogenlunde komplet, fx. om en uges tid.
- Formidle plakater/folder (email?) til så mange læger og studerende som muligt, der gider printe dem og klistre dem op overalt på sygehusene, og dele dem ud til så mange YL’er som muligt.
Er der nogen, der tager nogle af disse initiativer op? Har ideer til andre vedr. samme emne? Så sæt det i gang i denne tråd!
Liste over kandidaterne - så skal holdningerne bare skaffes! Dem med smileys har vi .
Region Midtjylland
15 repræsentanter og 5 suppleanter
Maiken M. Howard Bjerggaard Regionshospitalet Holstebro
Morten Charles Regionshospitalet Grenå
Jette Skjøde Damsgaard Regionshospitalet Herning
Rasmus Elsøe Regionshospitalet Randers
Berit Bjerre Handberg Regionshospitalet Herning
Stefan Markus Harders Århus Uni./Århus Sgh.
Marianne Ingerslev Holt Århus Universitetshospital
Nikolai Hoffmann-Petersen Regionshospitalet Herning
Nanna Houe Regionshospitalet Herning
Danny Jensen Regionshospitalet Silkeborg
Ole Halfdan Larsen Regionshospitalet Randers
Peter Lundgaard Regionshospitalet Randers
Kaare Schøtt Mai Regionshospitalet Randers
Jill Rachel Mains Regionshospitalet Herning
Dorte Guldbrand Nielsen Regionshospitalet Herning
Jacob Lauesgaard Nielsen Regionshospitalet Randers
Thomas Pasgaard Regionshospitalet Herning
Morten Gustav Poulsen ÅUH, Skejby
Margrethe Sehested Almen praksis, Lægerne Gasvej
Mads Skipper Regionshospitalet Herning
Christian Overgaard Steensen Århus Univ./Århus Sgh.
Lene Rahr Wagner Regionshospitalet Horsens
Lars Peter Riber Zebis Århus Universitetshosp., Skejby
Region Syddanmark
13 repræsentanter og 4 suppleanter
Inger Ahnfeldt-Mollerup Kolding Sygehus
Louise Amstrup Flyvestation Skydstrup
Jannie Bisgaard Fredericia-Kolding Sygehuse
Lasse Bugge Vejle Sygehus
Katrine Flindt Sygehus Fyn
Michael Hejmadi Praksis
Stine Hollegaard OUH
Martin Hulgaard Sydvestjysk Sygehus Esbjerg
Sanne Hoodt Traasdahl Møller Odense Universitetshospital
Frederik Frost Nielsen Praksisreservelæge Fåborg
Allan Thimsen Pedersen Sydvestjysk Sygehus Esbjerg
Christian Daugaard Peters Lægerne, Syrenvej, Børkop
Susanne Scheppan Give og Vejle Sygehuse
Jesper Schmidt Odense Universitetshospital
Uffe Kjær Schou Almen praksis i Viuf
Rie Seifert Lægerne Lei og Wraa
Kirsten Skov Thomsen Vejle og Give Sygehuse
Claus Christian Vinther OUH
Region Sjælland
7 repræsentanter og 2 suppleanter
Mohamad Nabih Al-Hayek Nykøbing F Sygehus
Philip Lowell Stürup Bennett Nykøbing F Sygehus
Bo Biering-Sørensen Roskilde Sygehus
Adam Gregers von Cappeln Næstved Sygehus
Helle Christiansen Roskilde Sygehus
Mette Hvilshøj Fabricius Næstved Sygehus
Liviu-Adelin Guldfred Sygehus Øst Køge
Kasper Peiter Jensen Slagelse Sygehus
Bue Falck Juvik Almen praksis
Kamilla Nielsen Nykøbing F Sygehus
Liv Bjerre Juul Nielsen Slagelse Sygehus
Amdi Sass Slagelse Sygehus
Bente Arnika Skydsgaard Dianalund Psyk. Hospital
Kim Werther Slagelse Sygehus
Kim Wildgaard Roskilde Sygehus
Region Hovedstaden
25 repræsentanter og 8 suppleanter
Kasper Aaboe Gentofte Hospital
Nikolaj Bolsing Bak Gentofte Hospital
John Bang Bispebjerg Hospital
Kristoffer Barfod Nordsjælland Hospital
Christine Cæcilie Böck Buhmann Almen praksis
Anne-Mette Christiansen Bispebjerg Hospital
Jan Vestergaard Christiansen Gentofte Hospital
Lisbeth Lintz Christensen Bispebjerg Hospital
Signe Wegmann Clausen Düring Psykiatrisk Sygehus Hillerød
Rikke Karlin Egede Hvidovre Hospital
Camilla Weber Fenst Almen praksis
Søren Hansen Gentofte Hospital
Susanne Hartvig Hartzen Nordsjællands Hospital Hillerød
Lars Otto Hutters Frederiksberg Hospital
Michael Højskov Rigshospitalet
Peer Eske Jensen Herlev Hospital
Louise Møller Jørgensen Glostrup Hospital
Peter Roy Kirkegaard Bispebjerg Hospital
Kimie Jaenet Lago mellem stillinger
Linnea Sunke Kjær Larsen Rigshospitalet
Anja Ulrike Mitchell Hvidovre Hospital
Marlene Mohr Herlev Hospital
Hannah Malthe Mollerup Bispebjerg Hospital
Thomas Nahne Nickelsen Gentofte Sygehus
Annette Nielsen intet arbejdssted
Sara Elsøe Nielsen Rigshospitalet
Jesper Olsen Amager Hospital
Niels Thue Olsen Gentofte Hospital
Thomas Pensbo-Madsen Glostrup Hospital
Jeanne Annette Rungby Gentofte Hospital
Simon Serbian Hvidovre Hospital
Stine Sloth mellem stillinger
Peter Olsen Svenningsen Nordsjællands Hospital Hillerød
Carsten Bjørn Thomsen Herlev Hospital
Jakob Gjesing Welinder Gentofte Hospital
Bo Westergaard Glostrup Hospital
Budiman Widjaya Herlev Hospital
Valgkreds staten
2 repræsentanter og 1 suppleant
Lars Christian Bech Marine station København
Mads Bo Frellsen Sundhedsstyrelsen
Thomas Kjeld Søværnets Operative Kommando
Henriette Klarskov Embedslægeinst. i Reg. Hovedstaden