Kan man trække nummer og derefter udskyde KBU?

Kan man trække nummer og derefter udskyde KBU?
0

#1

Hej
Jeg har søgt, men ikke fundet svaret.
Er der nogen der ved ( og gerne et link) om man kan trække basisnr, men vente med at vælge forløb fx ½ eller eller et helt år.
Og hvornår begynder 4 års uret i så fald at tikke? Fra man trækker eller fra man rent faktisk påbegynder basis?

På forhånd tak , hvis nogen kan hjælpe :stuck_out_tongue:


#2

http://www.sst.dk
“2. oktober 2009 - Afmeldingsfrist for valg af forløb”

Basislæge.dk - Trykt vejledning
Onsdag den 1. april 2009 er sidste frist for at meddele, at man ikke vil vælge forløb i denne runde
(hvis man ikke går til eksamen, vælger basisuddannelse i udlandet eller lignende).

Bekendtgørelsen §9 - Se retsinformationen.dk
§ 9. Hoveduddannelsen i et speciale skal være påbegyndt senest 4 år efter første ansættelsesdag i den kliniske basisuddannelse.

Torben


#3

Hvis man trækker nummer skal man starte.
Men du kan udskyde at trække nummer i optil 2år uden begrundelse, efter afsluttet kandidat eksamen.
Hvis du så ikke trækker nummer, vil du ikke få lov til at gennemfører KBU, og derved få ret til selvstændig virke.

mvh
svend


#4

er det ikke modstridende det i 2 siger så :shock:

Jeg er helt med på at man bare kan vente med at trække nummer. :wink: