Læge og kørekort (førstehjælp)

Læge og kørekort (førstehjælp)
0.0 0

#1

Jeg har endnu ikke fået kørekort, men skal nu have det.

Jeg ser så, at man skal have et førstehjælpskursus på 7 timer.
Men helt ærligt…

Kan man som uddannet læge med gyldig autorisation dog ikke slippe for dette?
Nogen erfaringer?


#2

Hvis man var kliniker kunne du nok få merit, men patologien - ahh det tvivler jeg på

:slight_smile: :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Well, mon ikke du kan få det jvf:

I bekendtgørelsens § 21 a, stk. 5 står følgende:


#3

Det anede mig. Men ville gå lidt stille med dørene omkring det med patologien…men indrømmet mine færdigheder indenfor førstehjælp er ikke store…


#4

kliniske færdigheder eller ej … jeg har ALS kursus og kunne ikke få merit :frowning:


#5

Nå, der kan man se…

Og det med patalogien - var selvfølgelig en joke…