Lægevikar: løn under sygdom?

Lægevikar: løn under sygdom?
0

#1

Hej,

Jeg er ansat i et 2 mdr.´s lægevikariat under FADLs overenskomst. Jeg har nu haft et par sygedage. Som jeg læser overenskomsten har man som lægevikar ret til løn under sygdom, men jeg er lidt usikker på om det nu også gælder under kortvarige vikariater (dvs. 2 mdr.)… Nogle der har erfaring med denne problemstilling??

Mvh.
Hans


#2

Jeg ville tage kontakt til FADL, hvis jeg var dig…


#3

På fadl.dk står følgende om sygdom:

“Hvis du ansat som lægevikar eller på universitetet under FADLs overenskomster får du fuld løn indtil ansættelsen ophører.”

Men hvis du taler med dem og finder ud af noget andet, så meld det gerne ud til os andre også. :slight_smile:


#4

Der er nogle minimumsgrænser for hvor meget du skal have arbejdet per måned…
men Frold har ret, tag kontakt til FADL, jeg kan nemlig ikke huske dem.


#5

Såvidt jeg ser det har man ret til løn under egen sygdom uanset længden af vikariat:

http://www.fadl.dk/fadldk/loen-og-overe … omst/#c969
Kig under §7

Men ved barns 1. sygedag gælder at man skal have planlagt at være der mindst en måned.